Oblečení jako překážka ve vývoji

Jako chůva jsem pracovala 8 let s dětmi různého věku i povahy. Při oblékání se velké množství dětí předškolního věku vzteká, miminka kolem sebe kopou a brečí. Myslím si, že toto se Vám už někdy určitě stalo. Přemýšleli jste nad tím, co může být příčinou?

Původ tohoto problému vzniká u nevědomosti rodičů o svobodném pohybu i chůzi dětí. Nasazujeme dětem plínky, které mohou bránit ve správném pohybu. Ihned po narození miminka oblékáme do těsných dupaček, které omezují volnost pohybu. Bohužel se v tom cítí jako ve svěrací kazajce. Zkoušeli jste si jí někdy? Po chvíli by Vám to nebylo moc příjemné. Všechny děti od novorozeneckého věku milují zkoumání a volnost. Existují ale i tací, kteří na volnost reagují negativně, proto je potřeba jim volnost omezit a učit je na ni postupně.

Výběr oblečení

Nožky se kvůli oblečení kolikrát bohužel ani správně neprokrvují, o omezení pohyblivosti raději nemluvím. Příčinou může být špatný výběr velikosti nebo také pružnost gum, které zajišťují držení oblečení na daných místech. Na děti se musíte dívat individuálně, proto je dobré i oblečení vybírat pečlivě. Musíte dbát nejen na výběr látky, ale také na výběr velikosti, tvar střihu a umožnění volnosti pohybu, to samé platí i u bot (ale o tom jindy).

Velké pozor si dávejte u ponožek i u bodyček, která mají velmi často špatné střihy u prstů. Stává se kolikrát, že jsou tak pevné a tuhé, že nedokáží vytvořit prostor pro všechny prstíky a začnou je utlačovat. Může tak vzniknout problematika vybočených palců (tzv. hallux valgus). U chodících dětí či teprve zvedajících se na nožky, může špatný střih bodyček, kalhot či punčocháčů rotovat nožky a způsobovat tak špatný došlap na plosku nohy či zhoršení propriceopce (tj. citlivost).

Přirozenost miminka

Doporučuji miminka i kojence nechávat co nejvíc nahé – co to půjde (tzv. i bez plínky). Takto se mohou přirozeně a svobodně hýbat. Nemusí se podřizovat tahu i tlaku látky oblečení. Nejvhodnější oblečení jsou jakékoliv volné dupačky bez ťapek (buď je můžete ustřihnout nebo je koupit přímo bez nich) či volné kalhoty. Nechat jim bosé nožky a nedávat jim žádné ponožky. Tím zajistíte zvyšování vnímání na plosce nožky. Určitě si říkáte: “Vždyť bude mít studené nohy?”, můžete ale přece nožky přikrývat dekou. Mimochodem studené nohy nezpůsobují onemocnění. Pamatujte na otužování. V případě nemoci určitě nožky oblékněte, ale tak, aby umožňovaly pohyb a prstíky nebyly zmáčknuté k sobě!

Období novorozence a kojence je důležité pro pohybovou paměť jedince a jeho následný rozvoj pohybových schopností a dovedností. Nezanedbejte tedy vhodný výběr oblečení.

 

Kalendář 8.3.2017, kategorie: Vzdělávání

Zpět na články