KinesioTape – KINESIO TAPING® METHOD

KinesioTape je pružná barevná tejpovací páska, která se lepí na kůži.

Autor KINESIO TAPING® METHOD
Autorem této metody je japonský chiropraktik Dr. Kenzo Kase, který hledal možnost urychlení léčby. Experimentoval s pevnými tejpy, ale ty byly příliš tlusté, lepidlo měly žíravé a nedokázaly nadzvednout kůži. Začal navrhovat terapeutický tejp. Vymyslel tejp s elastickými vlastnostmi, který je ze 100% bavlny (bez latexu a přidaných farmakologických přípravků). Má lepidlo aktivované teplem, které je aplikováno na rub tejpu se vzorem vln napodobující otisk prstu. Tyto složky napodobují vlastnosti kůže. V případě správné aplikace na pokožku vytváří tzv. convolutions (konvoluze – hrbolky) a tím umožňuje nastartovat autoreparační schopnosti organismu.Komu je KT určen?
KinesioTape není určen jen pro sportovce, jak je často chápáno, ale také běžné populaci i dětem. Používají se na svalovou nerovnováhu, vazové/šlachové/kloubní zranění, omezení pohyblivosti fascie, kloubní instabilitu, distorze/dislokace kloubů nebo na oběhové/lymfatické/neurologické onemocnění, apod. Nechápejte to jako primární postup léčby dané problematiky, ale je to pouze doplněk k urychlení léčby! Neomezují pohyb a opotřebují se během 3-5 dnů. Během této doby je snášenlivost lepidla s pokožkou přijatelná, ale při delším používání hrozí zarudnutí nebo svědění kůže. Efekt tejpování se mění na základě různých technik nalepení. Žádná z těchto technik nezlepšuje sportovcům výkonnost (potvrzeno studiemi).

Aktuálně známými kontraindikacemi jsou:
– poškozená pokožka
– otevřené poranění pokožky
– infekční/zánětlivá onemocnění
– zhoubné nádory

Zvýšenou pozornost dávejte u:
– diabetes mellitus (pouze v případě problémů s pokožkou)
– nemoci ledvin
– srdečního selhání
– jemné kůže
– těhotenství (primárně v prvním trimestru > poté není problém – podpora beder, bříška, apod.)

Porovnání ORIGINAL KT a napodobenin
Originální KT je vyroben ze 100% bavlny a klidová délka je na papíře s 10% natažitelností. Lepidlo je neagresivní, aktivuje se teplem a je nanášeno ve tvaru vln při otisku prstu. Elasticita zůstává i při nalepení na pokožku (maximální elasticita je 100%). Cena je od 260,- do 330,-.

Napodobeniny bývají vyrobeny z bavlny a dalších přidaných látek (např. spandex). Klidová délka je na papíře se 40-60% natažitelností. Lepidlo je agresivní, často se trhá při natažení tejpu, vzor lepidla je pouze ve tvaru vln a bývají do něj často přidávány další látky (např. pryskyřice). Elasticita se velmi často ztrácí již při prvním natažení tejpu (maximální elasticita bývá klidně i 200%). Cena je od 150,- do 350,-.

Originální KinesioTape je k sehnání na SPORTMEDIC a to pouze v 5 barvách – béžová, černá, bílá, růžová a modrá (více barev se nevyrábí). Vliv barvy na léčbu není žádný. Tejp musí být vždy před aplikací zastřižen do oblouku, zabrání se tak třepení. S tejpy můžete běžně fungovat (např. sprchovat se nebo s nimi sportovat), ale doporučuji tejpy nevystavovat vyššímu teplu (např. nefénovat). Díky teplu vydané fénem se lepidlo aktivuje více než by mělo a přilepí se o dost více na pokožku (odlepení pak může být velmi bolestivé a může vzniknout i poranění pokožky). To samé platí u sauny nebo při delším pobytu na slunci (pod oblečením nevadí). Při slunění získáte ještě navíc krásné přírodní tetování 😀 ! Aplikaci by měl vždy dělat odborník, který má kurz min. KT1/KT2 od Dr. KASEHO. Ten, kdo tejp aplikuje Vás musí vždy informovat po jaké době tejp sundat a předvést Vám jakým způsobem. Počet aplikací, které budou potřeba jsou vždy závislé na rozsáhlosti Vašeho daného problému. Sama lpím na klientech, aby se doma netejpovali sami, může dojít k velkému zhoršení problémů (bolestí/instability, apod.). Není to jen o tom někam nalepit barevnou pásku. Nedoporučuji si nechávat tejpovat kýmkoliv, kdo má jakýkoliv ČESKÝ kurz tejpování! Velmi často se stává, že podmínkami pro přijetí na kurz jsou ostré nůžky a dobrá nálada. K tejpování je potřeba hlubokých znalostí anatomie a fyziologie. Palec nahoru za barevné pruhy na těle, ale buďte obezřetní na správnost použití 🙂

Kalendář 12.4.2017, kategorie: FAQ, Terapie, Vzdělávání

Zpět na články