Baňkování

Jedná se o velmi starý způsob alternativní léčby. Baňkování se dá považovat za nejúčinnější formu uvolnění svalů, mnohem vhodnější jak masáže. Touto metodou se léčí jak vnitřní potíže, tak bolesti pohybového aparátu. Velmi rychle odstraňuje bolest zatuhlých svalů a kloubů. Díky vzniklému podtlaku pod baňkou se nastartuje průtok krve ve svalech. Tím se aktivuje a pročisťuje krevní a lymfatický systém, uvolňují se spasmy a trigger pointy. Baňkování má také pozitivní vliv na nervový systém. V čínské medicíně se traduje, že baňkování ovlivňuje životní energii čchi.

Je baňkování pro všechny?

Tato masáž je vhodná pro populaci jakéhokoliv věku. Tedy děti, mládež i lidé staršího věku. I miminka mohou na baňkování, u nich se akorát používají silikonové baňky. Těhotenství také není překážkou. A to díky tomu, že při baňkách se škodliviny odplavují z těla ven a nemá to žádný vliv na vývoj plodu. Naopak, těhotné ženě to může velmi pomoc od bolestí souvisejících s nárůstem bříška. Kontraindikací pro baňkování jsou trombózy, rozsáhlé varixy (křečové žíly), rakovina nebo gangrény. Na baňkování zásadně nechoďte s otevřenými ranami, hnisavou infekcí, ale také pokud jste vyčerpaní, ať už psychicky nebo fyzicky.

Průběh baňkování

Každý terapeut by měl při baňkování začínat přebaňkováním břicha. Výjimkou jsou těhotné ženy, u kterých se břicho nebaňkuje ani v prvním trimestru, přestože bříško není skoro narostlé. V rámci jedné terapie je možné se zabývat pouze určitou částí (horní nebo dolní polovinou těla) nebo celým tělem.

V jedné terapii může terapeut využít několik druhů baněk. Skleněné, plastové nebo silikonové. Skleněnými baňkami se provádí masáž jako taková. Za pomocí ohně se v baňkách ohřeje vzduch, v nichž postupným ochlazováním vznikne podtlak, který způsobí přisátí na pokožku a po určité době se baňka odstraní. Podle toho jak rychle se baňka po nahřátí přiloží na pokožku, dle toho se reguluje síla nasátí pokožky do baňky. Správná baňková masáž by měla probíhat za neustálého kontaktu terapeuta a klienta. To znamená, že při baňkování dochází k několika metodám přikládání baněk. V praxi to vypadá tak, že baňky jsou postupně přiloženy na celou danou partii těla a na jednom místě nesetrvají déle jak jednu minutu. Celá svalová partie je několikrát přebaňkována. Což způsobuje mnohem menší bolestivost než u metod, kdy baňka na místě zůstává i po dobu 20 minut a déle.

Baňkování

Plastové baňky se používají na klouby. Slouží k uvolnění a zlepšení rozsahu daného kloubu. Dají se využít i na vytažení ventrálně zapadlých obratlů. Jako poslední nám zbývají silikonové baňky, které se používají k uvolnění svalů, fascií u miminek a mladších dětí. Mohou se používat i na uvolnění svalů obličeje.

Největší efekt baňkování je za dopomoci Dornovy metody, která napravuje klouby jako takové. Tedy vznikne krásné spojení nápravy jak kloubní tak i svalové. Co je to Dornova metoda, o tom zase jindy.

Kalendář 6.10.2017, kategorie: FAQ, Terapie, Vzdělávání

Zpět na články